چين مدعي دستيابي به برتري کوانتومي شد 8

چين مدعي دستيابي به برتري کوانتومي شددانشگاه علوم و فنون چين اعلام کرد که «پان جيان وي» دانشمند اين دانشگاه همراه با تعدادي ديگر با موفقيت کامپيوتر کوانتومي 76 فوتوني موسوم به "جيو جانگ" را ساخته اند که براي انجام نوعي الگوريتم رياضي به نام گوسيان بوز (Gaussian Bose) تنها 200 ثانيه طول مي کشد.

چين مدعي دستيابي به برتري کوانتومي شد

به گزارش تابناک به نقل از خبرگزاري "شينهوا"ي اين کشور، اين در حالي است که سريع ترين سوپر کامپيوتر جهان براي انجام اين کار به 600 ميليون سال نياز دارد.

چين مدعي است که اين تکنولوژي 10 ميليارد بار سريعتر از Sycamore گوگل است اين موفقيت چين را به دومين کشور جهان در رسيدن به "برتري کوانتومي" تبديل کرده است.

کارشناسان معتقدند در صورتي که اين ادعا صحت داشته باشد، چيني‌ها به مزيت محاسباتي خيره ‌کننده‌اي در دنياي کامپيوتر دست يافته‌اند که از آن با نام برتري کوانتومي (Quantum Supremacy) ياد مي‌شود.

تيم چيني نمونه اوليه کامپيوتر کوانتومي را به نام "Jiuzhang" ايجاد کردند که از طريق آن حداکثر 76 فوتون شناسايي شد. اين مطالعه در مجله Science به صورت آنلاين منتشر شده است.

اين دستاورد نشان مي دهد که چين به اولين نقطه عطف در مسير محاسبات کوانتومي در مقياس کامل رسيده است. يک مزيت محاسباتي کوانتومي، همچنين به عنوان "برتري کوانتومي" نيز شناخته مي شود که بيانگر سرعت بالاي محاسباتي کوانتومي است.

به گفته اين تيم، هيچ رايانه اي سنتي نمي تواند همان کار را در مدت زمان معقولي انجام دهد

نقطه نظرات ارزشمند شما