ورود به راکتور 5 چرنوبيل بعد از 33 سال 6

به گزارش تابناک به نقل از همشهري آنلاين، دِرون‌ها يا پهپادها به کمک بررسي نيروگاه چرنوبيل آمدند و براي نخستين بار بعد از 33 سال به راکتور 5 وارد شدند.

 

ورود به راکتور 5 چرنوبيل بعد از 33 سال

تکنولوژي تصويربرداري هوايي هوشمند با کمک پرنده‌هاي هدايت‌پذير يا درون‌ها، باعث خلق آثاري ديدني در زمينه‌هاي فيلم‌سازي و تبليغات شده؛ از نقل و انتقلات پستي تا بررسي‌هاي جاسوسي همگي به کمک پهپادها در حال انجام هستند اما اين تنها کاربرد اين وسيله جالب نيست.

به گزارش اينترستينگ اينجينيرينگ، يک شرکت سازنده درون به کمک بررسي يکي از خطرناک‌ترين و غيرقابل دسترس‌ترين نقاط جهان يعني نيروگاه اتمي چرنوبيل آمده است تا پس از 33 سال ميزان اورانيوم راکتور 5  آن را اندازه‌گيري کند.

پهپاد ساخت اين شرکت که اليوس 2 نام گرفته است، به تازگي وارد محلي که فروپاشي فاجعه‌آميز هسته‌اي چرنوبيل در آوريل 1986 رخ داد، شده است. اين اولين بار از زمان فاجعه است که محققان عدم وجود زباله‌هاي هسته‌اي در راکتور 5 را تأييد کردند.

چالش اصلي استفاده از درون در اين ماموريت اين بود که اليوس 2 بايد از يک ديوار 70 متري عبور کرده و چاله‌اي به عمق 25  متر زير زمين را بررسي مي‌کرد؛ بنابراين با از دست رفتن سيگنال‌هاي هدايتي هيچ راهي براي کنترل و ادامه ماموريت وجود نداشت. پيش از اين، حدود 2 ماه قبل، نيز يک ربات هوشمند از دانشگاه بريستول به بررسي محوطه نيروگاه چرنوبيل پرداخته بود اما اين اولين ورود به راکتور 5 بعد از فاجعه انفجار هسته‌اي چرنوبيل بود.

هدف اين ماموريت اين بود که مشخص شود آيا از زباله‌هاي اورانيومي اين راکتور و تجهيزات قديمي آن چيزي باقي مانده است يا خير که مشخص شد جواب منفي است.

اليوس 2 نشان داد هيچ اثري از مواد هسته‌اي در راکتور 5 تأسيسات هسته‌اي چرنوبيل باقي نمانده اما از ديگر سو نشان داد که امکان دسترسي محققان به مکان‌هاي غيرقابل دسترسي، اعم از فاجعه يا محيط طبيعي، وجود دارد، و نه تنها در زمين، بلکه در فضا.

نقطه نظرات ارزشمند شما